Martin Prokop - sylwetka sportowca

Przez większą część kariery związany z rajdami WRC.

Początkowo przystąpił do klasy Junior WRC i już w roku 2006 wygrał pierwszy rajd tej kategorii. W kolejnym sezonie dwukrotnie meldował się na najwyższym stopniu podium, co w klasyfikacji generalnej juniorskich mistrzostw świata dało mu trzecią pozycję.

Przełomowym momentem dla Prokopa okazał się sezon 2009, kiedy to wygrywał rajdy na Cyprze, Sardynii i w Finlandii. Skuteczna i równa jazda dała mu tytuł juniorskiego mistrza świata. W tej sytuacji czymś naturalnym było przejście do pełnego WRC.

Prokop potrafił regularnie punktować w WRC. Najlepszy dla niego był rok 2013, gdy z dorobkiem 63 punktów zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata.

Wraz z wiekiem i zdobytym doświadczeniem postanowił spróbować nowych wyzwań. W ten sposób pojawił się w rajdach terenowych i podjął próbę zdobycia Dakaru. Od momentu debiutu w roku 2016 regularnie poprawia swój wynik. W poprzedniej edycji Dakaru dojechał do mety na szóstym miejscu. W 2018 r. zajął 2. miejsce w Pucharze Świata Cross Country, ustępując jedynie Kubie Przygońskiemu.

W roku 2020 po raz pierwszy będzie reprezentować ORLEN Team.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.