Jakub Przygoński - sylwetka sportowca

Z motoryzacją związany od dziecka. Już jako 13-latek ścigał się na motocyklu. Początkowo startował w motocrossowych mistrzostwach Polski. Następnie postawił na rajdy enduro, co w roku 2004 przyniosło mu złoty medal mistrzostw świata ISDE. Został też mistrzem Polski w klasie powyżej 250 ccm.

Na międzynarodowej arenie błysnął w roku 2007, gdy po raz pierwszy wystąpił w mistrzostwach świata cross country. Pokazał się z dobrej strony na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i równocześnie związał się z ORLEN Team. Był to przełomowy moment jego kariery. Już w kolejnym sezonie został wicemistrzem świata w klasie Over 450.

Z kolei rok 2009 to debiut w Rajdzie Dakar. Niezwykle imponujący, bo Przygoński dojechał do mety najtrudniejszego rajdu świata na 11. pozycji. W kolejnych edycjach poprawiał swoją "życiówkę", aż rok 2014 przyniósł mu szóste miejsce w klasyfikacji generalnej – najwyższe w historii wśród polskich motocyklistów.

Rok 2015 to kolejny przełom w życiu Przygońskiego. Zawodnik ORLEN Team postanowił przenieść się do samochodu. Podobnie jak to miało miejsce w motocyklach, w każdej kolejnej edycji Dakaru poprawiał swój rezultat. Za pierwszym razem sklasyfikowany został na 18. miejscu. W ostatniej edycji zajął 4. pozycję i o włos przegrał walkę o podium.

Niezwykle ważnym osiągnięciem w jego karierze było też wygranie Pucharu Świata Cross Country w roku 2018. Dokonał tego z pilotem Tomem Colsoulem.

Przygoński swoją pasję do motorsportu potwierdza też występami w zawodach driftowych. Na swoim koncie ma kilka tytułów mistrza Polski w driftingu.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.