Czym skorupka za młodu nasiąknie… czyli Akademia ORLEN Team

Są młodzi, zdeterminowani i głodni wyników. Mają szansę szkolić się pod okiem doświadczonych trenerów przy wsparciu PKN ORLEN. Być może to właśnie wśród nich – adeptów Akademii ORLEN Team kształtuje się następca Roberta Kubicy.

Z końcem 2013 roku powstała Akademia Młodych Talentów ORLEN Team, której jednymi z pierwszych uczestników byli motocykliści Maciej Giemza i Adam Tomiczek. Wychowankowie Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego otrzymali wtedy wsparcie treningowe i finansowe od koncernu. To pozwoliło im rozwijać pasje i finalnie dołączyć w 2017 r. do ORLEN Team, z barwach którego w tym samym roku Adam Tomiczek wystartował w Dakarze, zajmując wysokie 19. miejsce.

– Do Akademii dołączyłem, kiedy miałem 18 lat, pojechaliśmy wtedy do Maroka z Jackiem Czachorem, Markiem Dąbrowskim i Kubą Przygońskim. To było dla mnie bardzo mocne przeżycie. Pierwszym rajdem, jaki pojechaliśmy pod skrzydłami Akademii ORLEN Team było Baja Poland. Po kilku latach, kiedy Jacek, Marek i Kuba przesiedli się do samochodów, my z Adamem byliśmy naturalnymi kandydatami do ścigania się na motocyklach. Dostaliśmy szansę, którą myślę, że dobrze wykorzystaliśmy – opowiada o początkach swojej kariery Maciek Giemza.

Maciej Giemza w najsłynniejszym rajdzie na świecie zadebiutował w 2018 roku, zajmując również bardzo dobre 24. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tegorocznej edycji motocyklista poprawił swój wynik i osiągnął 19. pozycję.

– Przy wsparciu PKN ORLEN mój rozwój wszedł na wyższy poziom. Dzięki temu teraz w wieku 24 lat jestem po swoim trzecim rajdzie Dakar. Inwestowanie w młodych zawodników, którzy faktycznie chcą osiągnąć sukces, to moim zdaniem dobra inwestycja, która zawsze się zwraca. To, co mogę poradzić młodym zawodnikom, to na pewno to, że muszą wiedzieć czego w życiu chcą i muszą mieć świadomość tego, że sport to nie tylko przyjemność, ale też głównie ciężka praca, która daje satysfakcje na mecie rajdu, kiedy przyjeżdżasz z dobrym wynikiem ¬– podsumował Maciej Giemza.

Zaangażowanie PKN ORLEN w tę dyscyplinę to nie tylko olbrzymia szansa dla młodych kierowców, ale także realny wpływ koncernu na podniesienie poziomu rozgrywek i swoistą promocję kartingu. To właśnie od ścigania się w gokartach swoją przygodę z F1 zaczynało wielu kierowców, w tym Robert Kubica. Dziś w ramach akademii, PKN ORLEN wspiera młodych kartingowców startujących w seriach Rotax Max Challenge POLAND i ROK CUP Poland w różnych kategoriach wiekowych.

Artykuł sponsorowany

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.